For The Love Of Food

by | Mar 23, 2012

For The Love of Food

Welcome to Friday’s For The Love of Food, Summer Tomato’s weekly link roundup.

Why eating vegetables is cheaper than eating at McDonald’s, there are worse things than white rice and the best reason I’ve ever heard to go to the gym.

Want to see all my favorite links? Be sure to follow me on on Digg. I also share links on Twitter (@summertomato), Google+ and the Summer Tomato Facebook page. I’m very active on all these sites and would love to connect with you.

Links of the week

What inspired you this week?

Tags: , , , , , , , , , , , , ,
You deserve to feel great, look great and LOVE your body
Let me show you how with my FREE starter kit for getting healthy
and losing weight without dieting.

Where should I send your free information?
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

4 Responses to “For The Love Of Food”

  1. Justin says:

    I’m not advocating McDonalds, but these comparisons are as whack as crack. Shouldn’t the vegetable article compare on a $ per/calorie basis?

    1 serving artichoke @ $1.68/serving is 76 calories = $0.022/calorie
    1 big mac @ $3.29/serving is 540 calories = $.0058/calorie

    That makes artichokes almost 3.8x as expensive as Big Macs on a per calorie basis.

    • Darya Pino says:

      Why not on a dollar per nutrient basis? What good is a calorie if it poisons you?

      • Justin says:

        Well, I didn’t write the study, but I assume they didn’t do that because going to your editor with a headline of “Vegetables healthier than McDonalds” would get you laughed at and possibly fired.

        I just don’t see the point in publishing an article that has such an obvious flaw, with no disclaimers. I mean, you rightfully tore apart that Harvard meat study, but you don’t even put a disclaimer on this one?

    • Natalie says:

      Calories are not created equal. In this country people are overfed, yet undernourished.
      Avocado is a great bargain, calorie wise.
      I am not sure what would be a good comparing unit: volume, calorie, nutrient? Anyway, can you compare processed food and whole food? Whole food wins in the long term, whatever its price, because it is what is keeping you healthy.

      What inspired me this week? The free worldwide online premiere of the ‘Hungry For Change’ movie. Can be watch for free here, until the end of this month: http://www.hungryforchange.tv/online-premiere

What do you think?

Want a picture next to your comment? Click here to register your email address for a Gravatar you can use on most websites.


Please be respectful. Thoughtful critiques are welcome, but rudeness is not. Please help keep this community awesome.